JAK TO SIĘ ZACZĘŁO

Gdy w 1895 roku bracia Lumière zorganizowali pierwszy publiczny pokaz filmowy, nie przypuszczali chyba, że pchnęli ludzkość w zupełnie nowym kierunku, otwierając przed nią nieznane wcześniej horyzonty. W ciągu kilkudziesięciu lat film stał się ulubioną rozrywką milionów, ważną dziedziną sztuki i najpowszechniejszym źródłem wiedzy. Dzięki niemu poznajemy niedostępne dawniej naszym oczom zjawiska czy procesy i penetrujemy odległe zakątki ziemi.

Wydaje się, że nie ma takiego miejsca, którego nie możemy zobaczyć na filmie, ani takiej opowieści, która nie została nim uwieczniona. To jednak tylko pozory. Na próżno bowiem szukać filmów, w których główną rolę odegrała Ochota. A przecież nasza dzielnica to nie tylko jej dzisiejsze, piękniejące z każdym rokiem oblicze, ale przede wszystkim bogata przeszłość. Przeszłość równie długa jak historia samej Warszawy, której częścią Ochota stała się zaledwie sto lat temu. Pokolenia dawnych mieszkańców, wśród których nie brakowało ludzi znanych i wybitnych, dziejowe wydarzenia, odciskające się piętnem na życiu tych terenów czy śmiałe, wizjonerskie w swoim czasie koncepcje, które właśnie tu doczekały się realizacji, z pewnością zasługują na uwiecznienie przy pomocy kamery.

Właśnie z takich refleksji zrodził się pomysł konkursu 100 sekund Ochoty, do udziału w którym serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Warszawy!                                    ​