top of page
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2015

wierzymy, że nauka może być przyjemnością. dlatego - współpracując z polskimi muzeami - tworzymy filmowe wersje lekcji, jakie prowadzą one w swoich siedzibach. nasze filmy Mają służyć uczniom i nauczycielom. Chcemy, aby dzięki nim zajęcia szkolne były fascynującą przygodą, obcowaniem z najwyższej klasy dziełami sztuki.

każdy film trwa kilkanaście minut. Dzięki temu można

obejrzeć go w czasie lekcji, a potem wspólnie pracować

w oparciu o jego treść, korzystając z przygotowanego przez nas scenariusza zajęć.

wszystkie materiały, jakie udostępniamy w kolejnych

zakładkach, są bezpłatne, ponieważ powstały dzięki finansowemu wsparciu narodowego centrum kultury.

w całej polsce działa ponad pięćset muzeów o różnych profilach. większość z nich prowadzi wielorakie działania edukacyjne: lekcje muzealne, warsztaty, zajęcia aktywizujące dla seniorów, wykłady, spacery historyczne, które są okazją nie tylko do obcowania z eksponatami, ale także do skorzystania z wiedzy specjalistów. W najpopularniejszych placówkach z oferty edukacyjnej korzysta każdego roku kilkadziesiąt tysięcy zwiedzających. W innych frekwencję liczy się w tysiącach lub setkach. Większość muzeów realizujących misję edukacyjną co roku notuje wzrost zainteresowania taką ofertą. Zgodnie z danymi publikowanymi w sprawozdaniach rocznych przez te muzea jest to w skali całego kraju ponad sto tysięcy odwiedzin.

 

Liczba ta wygląda imponująco, dopóki nie zestawimy jej z liczbą polskich uczniów, których - według danych centrum informatycznego edukacji - w każdym roku szkolnym jest  ponad cztery i pół miliona. przytłaczająca większość z nich nie brała zatem udziału w żadnych zajęciach edukacyjnych przygotowanych przez instytucje muzealne. ci, który mieli okazję z takich zajęć skorzystać, w większości wypadków zrobili to tylko raz podczas całego cyklu kształcenia! zupełnie nieliczni mieli szczęście trafić do szkoły, w której ambitny nauczyciel wybiera się ze  swoimi podopiecznymi do kilku placówek... oczywiście w swoim najbliższym otoczeniu. wielu nauczycieli z mniejszych miejscowości zwraca uwagę na trudność w nauczaniu przedmiotów artystycznych, wiedzy o kulturze, historii czy języka polskiego w oddaleniu od dużych muzeów, do których dojazd uniemożliwiają im często względy finansowe. Z zazdrością mówią o szkołach mieszczących się w Warszawie, Krakowie czy Poznaniu. Jednym z głównych powodów tej zazdrości jest dostęp do zajęć organizowanych przez muzea i galerie. Jednak nauczyciele z dużych ośrodków również nie korzystają z tej oferty w takim stopniu, w jakim by chcieli. Na przeszkodzie staje bowiem brak czasu...

bottom of page